Site haberleri

#YolumSensin / #FollowingYourPath

#YolumSensin / #FollowingYourPath

by Özgür Sezgin -
Number of replies: 0

#YolumSensin / #FollowingYourPath

 

 

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

İnsanlık tarihinin tanıdığı en büyük liderlerden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde saygı, sevgi, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Koç Topluluğu olarak, 14 yıldır kendisini anma ve anlamanın bir vesilesi olarak gördüğümüz 10 Kasım iletişim çalışmalarımızı, bu yıl da gururla sürdürmekteyiz. Bu akşam itibarıyla TV ve birçok dijital mecrada, yarın ise gazetelerde göreceğiniz ilan ve filmimizi, her yıl olduğu gibi ilk sizlerle paylaşıyor olmanın memnuniyeti içindeyim.

Sizlerin de desteğiyle, her yıl ülke çapında büyük bir ilgi ile sahiplenilen ve gücünü samimiyetimizden alan iletişimimizin, bu yıl da benzer bir etki yaratacağına yürekten inanıyorum.

Bizler, O’nun açtığı yoldan hiç ayrılmadık. İlkelerini rotamız, fikirlerini pusulamız kabul ettik ve yolumuz her dâim Atamız oldu. Bu Atatürk’ü putlaştırdığımız için değil, O’nun çizdiği yolun Türkiye için bugün hâlâ tek geçerli yol olduğunu bildiğimizdendir! Bugün büyük önderi bir kez daha saygı ve her gün artan bir özlemle anarken, #YolumSensin diyerek; cumhuriyetin, hürriyetin ve medeniyetin izinden yürüyen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Ömer M. Koç

Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

#YolumSensin

 

Dear Colleagues,

We commemorate Mustafa Kemal Atatürk, one of the greatest leaders in the history of humankind, with respect, love, gratitude, and grace on the 81st anniversary of His passing.

As the Koç Group, we are proud to continue our 10 November communications campaign, which for the past fourteen years has served as an occasion for commemorating and understanding Atatürk’s legacy. Tonight our message will appear on TV and across many digital channels, and in newspapers as of tomorrow. I am delighted, as always, to share it with you first.

Our 10th of November message has always been met with the greatest interest and sincerity across the country, and I have no doubt that this year, too, with your invaluable support, it will receive the praise and appreciation it deserves.

We have never strayed from the path He took. We have adopted his principles as our route and his ideas as our compass; our path has always been our Founding Father. This is not because we idolise Atatürk, but because we know it in our hearts that the path he indicated remains today, the only viable direction for Turkey.

Once again I commemorate our great leader with continued and ever growing respect and with yearning, saying #FollowingYourPath and extend my gratitude to all of my colleagues who at all times remain true to the path of the republic, of liberty, and of civilisation.

With my warmest regards,

Ömer M. Koç

Koç Holding A.Ş. Chairman of the Board

#FollowingYourPath