Site haberleri

Ötegezegen / Exoplanet

yazan Özgür Sezgin -

Ötegezegen / Exoplanet

Herkese merhaba,

Bir yıldıza ve gezegenine isim vermek ister misiniz? Türk Astronomi Derneği (TAD) okullar arasında, yeni keşfedilen WASP-52 yıldızı ve etrafındaki WASP-52b gezegeni için bir isim anketi düzenliyor. Fen Bilimleri bölümü olarak sizlerin fikirlerini almak ve bunları aday olarak TAD’a göndermek istiyoruz. Katılmak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

http://bit.ly/2MLTT0A

WASP-52b hakkında daha fazla bilgi için: https://exoplanets.nasa.gov/exoplanet-catalog/5681/wasp-52-b/

Sevgiler,

Fen Bilimleri Bölümü

 

Hi all,

Would you like to give a name for a star & a planet? Turkish Astronmical Society (TAS) is having a survey amoung schools to decide names for a discovered star, WASP-52, and its planet WASP-52b. As Science Dept. we’ll get suggestions from you and send them as candidates to TAS. Please hit the link below to join:

http://bit.ly/2B9zM7l

For more info about WASP-52b: https://exoplanets.nasa.gov/exoplanet-catalog/5681/wasp-52-b/

Cheers,

Science Dept.

Barışa Varış...

yazan Özgür Sezgin -

Barışa varış...

Barışa adanmış şarkıların hüküm sürdüğü topraklarda filiz veren bu millete ve onun uyanışı müjdeleyen umuduna kulak verenlere geçmişten bir armağandır “CUMHURİYET”. Barış ve demokrasi ışığının hiç sönmediği, binbir renge bürünmüş bu bahçede şimdi barış şarkılarını yeniden söyleme vaktidir. Cumhuriyet gençliği olarak “Barışa varış...” sloganını tamamlayarak bu coşkuya bizler de sözcüklerimizle ortak oluyoruz.

5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılımıyla “Cumhuriyet Bayramı Haftası” kapsamında gerçekleştirilecek bu etkinlik ile ilgili sloganlarınızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak 22 Ekim 2019 Salı günü saat 20.00’ye kadar bizlere ulaştırabilirsiniz. Hepinizin katılımınızı bekliyoruz.

https://forms.gle/FtY6ciY73qdJLAxq8

Koç Ortaokulu

IATHON

yazan Özgür Sezgin -

IATHON

Sevgili Öğrencilerimiz,

St. Benoit lisesi, 20 okulun katılımıyla gerçekleşecek bir yarışma düzenlemektedir. Kodlama, mekatronik ve sunum yeteneklerinin bir arada kullanılacağı bu yarışma, 21-22 Şubat 2020 tarihlerinde St.Benoit lisesinde 28 saatlik bir Hackathon tarzında düzenlenecektir.

St. Benoit, öğrenci seçimi için bir sınav geliştirmiş olup, okulumuzdan 2 asil ve 2 yedek öğrenci, uygulayacağımız bu sınav sonucu seçilecek ve yarışmaya katılabilecektir.

Bu 4 öğrenci, yarışma haricinde, Aralık ve Ocak aylarında düzenlenecek Tensorflow eğitimine ve Python eğitimine katılma imkanı da bulacaktır.

Başvurular LP, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimize açıktır. Başvuru esnasında “programcı (coder)” ya da “sunucu (presenter)” rollerinden birini seçmeniz istenecektir. Yarışmaya başvurunuzu aşağıdaki bağlantıyı takip ederek yapabilirsiniz:

https://forms.gle/Km5w5CyKTTbvma9g8

Başvuru süreci 17 Ekim Perşembe günü sona erecek olup; başvurularını yapmış olan öğrencilerimize, 18 Ekim Cuma günü, sınav tarihi ve saati duyurulacaktır. Sınav teknik/kodlama ağırlıklı sorulardan oluşmaktadır. Sunucu rolü için ve programcı rolü için ayrı ayrı sınavlar olsa da, iki rol için de teknik bilgi gereksinimi vardır.

İyi günler dileriz,

Koç Okulu, Lise

Bilgisayar Eğitimi Bölümü

Avrupa Kod Haftası Etkinlikler ile Başlıyor! (5-20 Ekim)

yazan Özgür Sezgin -

Avrupa Kod Haftası Etkinlikler ile Başlıyor! (5-20 Ekim)

İlkokul ve Ortaokul kademelerinde düzenlecek olan Kod Haftası etkinliklerinin detaylarına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kod Haftası

Sosyal Girişimcilik Festivali: Sil Baştan

yazan Özgür Sezgin -

Sosyal Girişimcilik Festivali: Sil Baştan

Robert Kolej, Sosyal Girişimcilik Kulübü (RC SEC) tarafından düzenlenen Sosyal Girişimcilik Festivali'ne ait duyuruyu aşağıda bulabilirsiniz:

Biz Robert Koleji Sosyal Girişimcilik Kulübü (RC SEC) olarak “konferans” kalıbının dışına çıkmaya ve Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimcileri ile kendimizi keşfedeceğimiz, çeşitli atölyeyle dünyamızı genişleteceğimiz, sınırların dışında düşüneceğimiz, 2-3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek bir Sosyal Girişimcilik Festivali düzenlemeye karar verdik. Sizler de bu yolculuğumuzda bize katılmaya hazır mısınız? Hayatımızda bizi değiştiren ve geliştiren bazı anlar vardır. Bu festivalin o anlara ev sahipliği yapması için elimizden geleni yaptık. Şimdi o anları yakalamak ise sizin elinizde. 

Farklı okul ve çevrelerden gelen yüzlerce katılımcıyla düzenlediğimiz bu festival sürecinde alanlarında yetkin konuşmacının ilham veren hikayelerini dinleyebilir, söyleşilere katılabilirsiniz. Buna ek olarak fark yaratma teması altında, yapay zekadan doğaçlamaya, soyut matematikten tasarıma çok çeşitli atölyelerde seçtiğiniz alanda kendinizi geliştirirken aynı zamanda iki gün de olacak konserlerde keyifli vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz. 

Bu sene de gerçekleşecek olan Robert Kolej Sosyal Girişimcilik Festivaline ve kulübümüze destek veren sponsorlarımız arasında Zorlu da bulunmaktadır. Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Sorularınız için her zaman sosyal medya hesaplarımızdan veya bu mail adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Kulüp hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz internet sitemizi bu linkten ziyaret edebilirsiniz.  http://www.rcseclub.com/ 

Siz de RC SEC ile beraber “sil baştan” demek ve bir hafta sonu için de olsa sizin gibi değişime inanan insanlarla fark yaratmak istiyorsanız bize katılın. Biz gururla “tüm benliğimizle buradayız” diyebiliyoruz, umarız siz de dersiniz. 

Etkinlik için kayıt linki: http://bit.ly/rcsecsilbastan 

An Announcement from the Middle School English Department: Read-a-Thon!

yazan Özgür Sezgin -

An Announcement from the Middle School English Department: Read-a-Thon!

Below, you may access the video about the book reading contest that will take place on Oct. 7th, Monday, organized by the Middle School English Department:

Readathon

Mustafa V. Koç Spor Ödülü

yazan Özgür Sezgin -

Mustafa V. Koç Spor Ödülü

Mustafa V. Koç Spor Ödülü; Mustafa V. Koç’un ülkemizde birçok dalda gerek yönetici, gerek sporcu, gerekse destekçisi olarak, yıllarca kanaat önderliği yaptığı spor dünyasında; O’nun vizyonunu sürdürülebilir kılmak, ülkemizin spor alanında gelişimine katkıda bulunan örnek ve öncü insanları ve kurumları teşvik etmek ve topluma örnek teşkil edecek kişileri ve/veya olayları gündeme taşıyarak ilham vermek amacıyla ihdas edilmiştir.

Detaylar için http://www.mustafakocsporodulu.com/2019/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

12. Sınıf Öğrencimiz Selin Orkun'un Mesajı

yazan Özgür Sezgin -

12. Sınıf Öğrencimiz Selin Orkun'un Mesajı

Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda İklim krizi/küresel ısıtma gibi terimlerle sıkça karşılaştığınızı tahmin ediyorum. Sebebini hiç düşündünüz mü? Veya aklınızdan bir çözüm aramak geçti mi? Tek bir kişi olarak bir etki yaratamam dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bu duruma bir çözüm aramak ve gittikçe büyüyen iklim krizine dur diyebilmek için 1 yılı aşkın süredir çalışan gençler var. Bazılarınızın duymuş olabileceği üzere Greta Thunberg adlı bir öğrenci iklim değişikliklerini protesto ederek yetkili kişilerin (özellikle hükümetlerin) dikkatini çekmek amacıyla Cuma günleri okul grevi yaparak şu anda büyük çaplı bir kitleye sahip olan FridaysforFuture/schoolstrike4climate etkinliklerini başlattı. Türkiye’de ise bu etkinlikler Atlas Sarrafoğlu adında bir ortaokul öğrencisinin yakmış olduğu bir kıvılcımla hızla büyümekte ve yayılmakta. Daha önce mart ve mayıs aylarında küresel boyutta iklim grevleri yapıldı ve şimdi bizi 20 Eylül Cuma tarihli grev bekliyor. Bu tarihin taşıdığı önem ise 23 Eylül'de birleşmiş milletlerde bir iklim kurulunun toplanacak ve belirli kararlar alınacak olması. Dünya çapında düzenlenen bu iklim grevi saat 16.00’dan itibaren İstanbul’da Kadıköy/Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak. Gelecek için bir katkısı olabileceğine inanan herkesi bekliyoruz.

Daha fazla bilgi almak için 

sitelerini ziyaret edebilirsiniz ya da bana mailimden ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler,

Selin Orkun 12/A

Ortaokul Okul Takımı Seçmeleri Bilgilendirmesi

yazan Özgür Sezgin -

Ortaokul Okul Takımı Seçmeleri Bilgilendirmesi

Sevgili Öğrenciler,

Takım seçmelerine başvurular bitmiştir.

Başvuru yapan öğrenci isimleri 19 Eylül 2019 Perşembe günü Beden Eğitimi panosuna asılacaktır.

Seçmenin yapılacağı tarih, yer bilgisi ve seçmeyi yapacak öğretmenin ismi de bu listede belirtilecektir. Lütfen listede isminizi kontrol edip seçme gün ve yerini lütfen not ediniz.

Takım seçmelerine Beden Eğitimi kıyafetleri ve temiz spor ayakkabıyla katılmak zorunludur.

Seçmeler sonucunda takımda yer almaya hak kazanan öğrencilerimizin antrenmanlara düzenli katılmaları gereklidir.

Seçmelerle alakalı herhangi bir sorun yaşadığınızda ya da aklınıza takılan bir soru olduğunda beden eğitimi öğretmeninizle iletişime geçebilirsiniz.

Okul Takımı seçmelerine katılacak herkese başarılar dileriz.

Beden Eğitimi Bölümü

Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Amaçlar Atölye Çalışması

yazan Özgür Sezgin -

Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Amaçlar Atölye Çalışması

 

Habitat Derneği, "Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar" konulu bir atölye çalışması gerçekleştirecektir. Detaylı bilgi ve katılım için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz:

Küresel Amaçlar Atölyesi

Daha eski konular...