Site haberleri

Koç Lisesi Mühendislerini Arıyor

by Özgür Sezgin -

Koç Lisesi Mühendislerini Arıyor

 

İlk Aşama

6 Mart Cuma saat 13:30-20:00, Koç Lisesi'nin en iyi mühendislerini bulacağız.

 

İkinci Aşama

Nisan ayında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İstanbul'un en iyi liseli mühendisleri olabilmek için yarışacağız.

 

İstanbul'da Hangi Okullar Katılıyor?

 • Beşiktaş Anadolu Lisesi
 • Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi
 • Cağaloğlu Anadolu Lisesi
 • Kadıköy Anadolu Lisesi
 • Kabataş Anadolu Lisesi
 • Özel Robert Koleji
 • Üsküdar Amerikan Koleji
 • VKV Koç Okulu

 

Yarışma Bilgi

2017, 2018 ve 2019 yıllarında katılımda bulunup, okulumuzda ilk aşamasını gerçekleştirdiğimiz HBEC (High School Best Enginering Competition) Mühendislik Tasarımı Yarışması'nın okulumuzdaki ilk ayağını 6 Mart 2020 Cuma günü 13.30 – 20.00 saatleri arasında, fizik öğretmenlerimiz nezaretinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri her yıl bu yarışmayı farklı liselerde düzenlemektedirler. Üniversite öğrencileri (Board of European Students of Technology) BEST adı verilen organizasyonun içinde yer alıyorlar. İstanbul'da da  HBEC (High School Best Enginering Competition) adı altında bu etkinliği gerçekleştiriyorlar. Yarışmada lise öğrencilerine  organizasyon ekibinin önceden belirlediği problem ve ilgili malzemeler veriliyor. Etkin, ekonomik, kullanılabilir bir tasarım ile problem çözümünü sunmaları isteniyor. Yarışma malzemeleri YTÜ öğrencileri tarafından okula getiriliyor. Katılımcı okullar önce kendi öğrencileri arasında bu yarışmayı düzenliyor, daha sonra her okulun birinci takımı diğer lise öğrencileri ile YTÜ’de başka bir problemle tekrar yarışıyor.

 

Kimler Katılabilir?

 • Hazırlık ve 9. sınıf - 4 takım (her takım en fazla 4 üyeden oluşabilir.)
 • 10 sınıf - 3 takım (her takım en fazla dört üyeden oluşabilir.)
 • 11. sınıf - 3 takım (her takım en fazla dört üyeden oluşabilir.)
 • Toplam 10 takımla sınırlı.

 

Yarışma Şartları:

 • Her takımda mutlaka iki kız iki erkek öğrenci olmak zorunda!
 • Başvuru sırasında istenen tüm bilgiler tam olarak verilmelidir.
 • Her takımın mutlaka bir ismi olmalı.
 • Her seviyeden ilk kayıt yaptıran belirtilen sayıda takımın kaydı alınır.

Yarışma sonunda her öğrenciye katılım belgesi verilecektir.

 

Başvuru Bağlantısı: 

https://forms.gle/oz1thW1HwfV3ETPF9

 

Bilgi ve Sorularınız İçin: 

Fen Binası Fizik Bölümü,

Meryem Ertan

meryeme@kocschool.k12.tr

 

Koc Science Academy Club - Science Seminar

by Özgür Sezgin -

Koc Science Academy Club - Science Seminar

Dark Matter - Why?, What?, Where?

YOU ARE ALL INVITED!

 • Speaker: Prof.Dr.Durmuş Ali Demir from Sabancı University
 • Date: December 19th, 2019
 • Time: 16:00-17:00
 • Venue: Science Building - S03

 

Abstract:

 • Introduction to dark matter
 • Discussion of Newton's second law of motion in view of the flat rotation curves at the skirts of galaxies
 • Dark matter interpretation
 • A review of various collider and direct searches for dark matter

 

Biography:

Durmuş Demir graduated in 1991 from the Electrical and Electronics Engineering Department of METU, with a minor degree from METU Physics Department. After earning his doctorate in 1995 from METU Physics Department, he has carried out post-doctoral studies at the University of Pennsylvania (Philadelphia, USA) from 1996 to 1997, at the Abdus Salam Center for Theoretical Physics (Italy) from 1998-2000, and at the William Fine Theoretical Physics Institute (Minneapolis, USA) from 2000 to 2003. He has worked at the IZTECH Physics Department from 2003 to 2019. He works presently at the Faculty of Engineering and Natural Sciences, Sabancı University. Durmuş Demir is a member of the World Academy of Sciences (TWAS) and the Science Academy-İstanbul. He holds Alexander von Humboldt Foundation Friedrich Wilhelm Bessel Research Award. He also holds incentive awards from TÜBİTAK, Sedat Simavi Foundation, TÜBA and the Parlar Foundation. He is in the editorial board of the LHEP journal.

Diyabet Eğitim Programı Etkinlikleri

by Özgür Sezgin -

Diyabet Eğitim Programı Etkinlikleri

Sayın İlkokul Velimiz,

MEB duyurusu kapsamında, okulumuzda diyabet eğitim programı etkinlikleri düzenlenmiş olup, konuyla ilgili videolar aşağıda ilginize sunulmuştur. Bilgilerinize.

Video 1

Video 2

Koc Entrepreneurship Talks

by Özgür Sezgin -

Koc Entrepreneurship Talks

Herkese merhaba,

Koç Girişimcilik Kulübü olarak 26 Kasım Salı günü okuldan sonra 16:00 da Lise Kütüphanesi'nde ilk konuşmacımızı ağırlıyor olcağız. MIT 35 Innovators Under 30 ve Forbes 50 listelerine ismini yazdıran Cihan Özalevli Salı günü bizimle olacak. Konuşmaya tüm lise öğrencileri ve öğretmenleri davetlidir.

Kayıt bağlantısı: https://forms.gle/A4K8x7yNpiJcomvd8

Koç Girişimcilik Kulübü

#YolumSensin / #FollowingYourPath

by Özgür Sezgin -

#YolumSensin / #FollowingYourPath

 

 

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

İnsanlık tarihinin tanıdığı en büyük liderlerden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde saygı, sevgi, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Koç Topluluğu olarak, 14 yıldır kendisini anma ve anlamanın bir vesilesi olarak gördüğümüz 10 Kasım iletişim çalışmalarımızı, bu yıl da gururla sürdürmekteyiz. Bu akşam itibarıyla TV ve birçok dijital mecrada, yarın ise gazetelerde göreceğiniz ilan ve filmimizi, her yıl olduğu gibi ilk sizlerle paylaşıyor olmanın memnuniyeti içindeyim.

Sizlerin de desteğiyle, her yıl ülke çapında büyük bir ilgi ile sahiplenilen ve gücünü samimiyetimizden alan iletişimimizin, bu yıl da benzer bir etki yaratacağına yürekten inanıyorum.

Bizler, O’nun açtığı yoldan hiç ayrılmadık. İlkelerini rotamız, fikirlerini pusulamız kabul ettik ve yolumuz her dâim Atamız oldu. Bu Atatürk’ü putlaştırdığımız için değil, O’nun çizdiği yolun Türkiye için bugün hâlâ tek geçerli yol olduğunu bildiğimizdendir! Bugün büyük önderi bir kez daha saygı ve her gün artan bir özlemle anarken, #YolumSensin diyerek; cumhuriyetin, hürriyetin ve medeniyetin izinden yürüyen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Ömer M. Koç

Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

#YolumSensin

 

Dear Colleagues,

We commemorate Mustafa Kemal Atatürk, one of the greatest leaders in the history of humankind, with respect, love, gratitude, and grace on the 81st anniversary of His passing.

As the Koç Group, we are proud to continue our 10 November communications campaign, which for the past fourteen years has served as an occasion for commemorating and understanding Atatürk’s legacy. Tonight our message will appear on TV and across many digital channels, and in newspapers as of tomorrow. I am delighted, as always, to share it with you first.

Our 10th of November message has always been met with the greatest interest and sincerity across the country, and I have no doubt that this year, too, with your invaluable support, it will receive the praise and appreciation it deserves.

We have never strayed from the path He took. We have adopted his principles as our route and his ideas as our compass; our path has always been our Founding Father. This is not because we idolise Atatürk, but because we know it in our hearts that the path he indicated remains today, the only viable direction for Turkey.

Once again I commemorate our great leader with continued and ever growing respect and with yearning, saying #FollowingYourPath and extend my gratitude to all of my colleagues who at all times remain true to the path of the republic, of liberty, and of civilisation.

With my warmest regards,

Ömer M. Koç

Koç Holding A.Ş. Chairman of the Board

#FollowingYourPath

Ece ve İdil'in Mesajı

by Özgür Sezgin -

Ece ve İdil'in Mesajı

Herkese merhaba,

Maalesef her yıl binlerce üniversiteli genç maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimlerine devam edemiyor ve hayallerinden vazgeçmek zorunda kalıyor. Öğrencilerin hayalleri yarım kalmasın ve geleceklerini şekillendirecek eğitim imkanlarına erişebilsinler diye TEV desteği altında 3 Kasım Pazar günü gerçekleşecek olan 41. İstanbul Maratonu’nda  Koç Lisesi öğrencileri olarak umut ve heyecanla koşacağız.

Bu süreçte aşağıda yer alan linkten bağışta bulunarak bize destek olursanız çok memnun oluruz.

http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC47305

https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC50839

Teşekkürler,

Ece Nemutlu ve İdil Derman

 

Dear all,

Unfortunately, every year thousands of university students cannot continue their education due to financial difficulties and have to give up their dreams. As Koc High School students, we will run with hope and excitement at the 41st Istanbul Marathon, which will take place on Sunday, November 3 under the support of TEV, so that the students’ dreams cannot be interrupted and they will have the chance to get the educational opportunities that will shape their future.

In this process, we would be very glad if you could support us by donating to the link below.

http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC47305

https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC50839

Respectfully,

Ece Nemutlu and İdil Derman

Older topics...